Nieś pierwszą pomoc - masz ją również we krwi

Kujawsko - Pomorski Oddział Okręgowy PCK realizuje II edycję projektu "Nieś pierwszą pomoc - masz ją również we krwi". Jego celem jest zwiększenie wiedzy i umiejętności mieszkańców województwa kujawsko - pomorskiego z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz promocja honorowego krwiodawstwa.

Działania świadków zdarzenia na miejscu wypadku sa niezwykle ważne. Szybko i fachowo udzielona pierwsza pomoc ma istotny wpływ na stan poszkodowanego. Dlatego tak istotnym jest, by każdy z nas posiadał wiedzę i umiejetności, które pozwolą uratować drugiego człowieka.

Poniżej prezentujemy podstawowe informacje dotyczące udzielania pierwszej pomocy przez świadków zdarzenia. Jednocześnie zapraszamy na kursy pierwszej pomocy PCK, na których przekazujemy kompleksowe informacje dotyczące ratowania ludzkiego zdrowia i życia.

 


 

ZADŁAWIENIE

1. Zachęcaj poszkodowanego do kaszlu.

 

2. Jeżeli kaszel staje się nieefektywny pochyl poszkodowanego do przodu i wykonaj nadgarstkiem do 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową.

 

3. Jeżeli uderzenia są nieskuteczne, wykonaj do 5 uciśnięć nadbrzusza układając swoją pięść między pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym poszkodowanego.

 

4. Wykonuj na zmianę 5 uderzeń między łopatki i 5 uciśnięć nadbrzusza do momentu usunięcia ciała obcego.

5. Jeśli poszkodowany straci przytomność, skontroluj oddech. W przypadku jego braku rozpocznij resuscytację.

 

 

 

 

 

wspieraj nas