30 Lipca 2024,,W jak więzy krwi” czyli 63 dni akcji Polskiego Czerwonego Krzyża
Pamiętamy o bohaterach Powstania Warszawskiego.
W 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, Polski Czerwony Krzyż (PCK), najstarsza organizacja humanitarna w Polsce, oddaje hołd swojej historycznej roli podczas tego przełomowego momentu.
Historyczna rola Polskiego Czerwonego Krzyża
W chwili wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia 1944 roku, PCK działał już od 25 lat. Od pierwszych dni powstania personel medyczny PCK, w tym pielęgniarki i sanitariuszki, podejmował patrole na ulicach Warszawy, poszukując rannych i chorych, których można było przenieść do szpitali i punktów opatrunkowych. Pomimo oznakowania emblematem Czerwonego Krzyża, wiele z tych placówek stało się celem ataków, w tym bombardowań.
Druga wojna światowa była największym wyzwaniem w historii PCK, a szczególnie trudnym i heroicznym okresem była realizacja misji w czasie Powstania Warszawskiego. Michał Mikołajczyk, członek Zarządu Głównego PCK, wspomina: „Przez 63 dni byliśmy stale obecni w przestrzeni miejskiej, ratowaliśmy zdrowie żołnierzy i cywilów. Ludzie PCK oddawali życie, aby ratować życie innych.”
Bohaterowie tamtych dni
Jedną z kluczowych postaci w 1944 roku była hrabina Maria Tarnowska, wiceprezes PCK i major Armii Krajowej. Hrabina Tarnowska prowadziła negocjacje ze stroną niemiecką, dotyczące ewakuacji ludności cywilnej z walczącej Warszawy. Dzięki jej wysiłkom udało się bezpiecznie wyprowadzić z miasta ponad 20 000 cywilów pod flagami Czerwonego Krzyża.
Wsparcie dla Powstańców Warszawskich
Polski Czerwony Krzyż kontynuuje swoją misję, opiekując się na co dzień Powstańcami Warszawskimi w ramach Ochotniczego Korpusu Opiekuńczego (OKO). Pod opieką wolontariuszy znajduje się kilkunastu dawnych żołnierzy Armii Krajowej, którzy mogą liczyć na bezinteresowne wsparcie.
Wydarzenia rocznicowe:
Z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, OKO PCK organizuje dla swoich podopiecznych różnorodne wydarzenia, takie jak:
– Wyjście na uroczysty koncert w Klubie Garnizonowym
– Uczestnictwo w wernisażu tematycznej wystawy
– Wspólne obchody 1 sierpnia na Placu Krasińskich w Warszawie
– Kolacja w restauracji
Dodatkowo, pracownicy PCK złożą kwiaty i zapalą znicze na Cmentarzu Powstańców Warszawy.
Spacer historyczny
Dla mieszkańców stolicy organizowany jest bezpłatny spacer historyczny śladami Polskiego Czerwonego Krzyża w Powstaniu Warszawskim. Uczestnicy zobaczą miejsca związane z działalnością PCK, w tym siedzibę główną oraz budynki szpitalne. Spacer zakończy się spotkaniem z Powstańcem pod budynkiem PAST-y.
Akcja oddawania krwi
Od 1 sierpnia do 2 października 2024 roku w całym kraju trwać będzie akcja oddawania krwi organizowana przez PCK pod hasłem: „W jak więzy krwi”. Krew będzie można oddawać w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz w specjalnych punktach mobilnych.
Celem akcji ,,W jak więzy krwi” jest:
- oddanie hołdu wszystkim poległym, zmarłym i żyjącym Powstańcom Warszawskim poprzez honorowe oddanie krwi dla ratowania życia i zdrowia ludzkiego,
- popularyzacja idei honorowego oddawania krwi,
- poszerzenie grupy honorowych dawców krwi,
- zmotywowanie krwiodawców do regularnego oddawania krwi, szczególnie w okresie letnim,
- promocja honorowego krwiodawstwa w mediach społecznościowych.