Nabierz wszechmocy - ucz się pierwszej pomocy!

Kujawsko-Pomorski Oddział Okręgowy PCK realizuje  projekt "Nabierz wszechmocy - ucz się pierwszej pomocy!". Jego celem jest zwiększenie wiedzy i umiejętności mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego z zakresu udzielania pierwszej pomocy i promocji zdrowego stylu życia.

Działania świadków zdarzenia na miejscu wypadku sa niezwykle ważne. Szybko i fachowo udzielona pierwsza pomoc ma istotny wpływ na stan poszkodowanego. Dlatego tak istotnym jest, by każdy z nas posiadał wiedzę i umiejetności, które pozwolą uratować drugiego człowieka.

Poniżej prezentujemy podstawowe informacje dotyczące udzielania pierwszej pomocy przez świadków zdarzenia. Jednocześnie zapraszamy na kursy pierwszej pomocy PCK, na których przekazujemy kompleksowe informacje dotyczące ratowania ludzkiego zdrowia i życia.


WZYWANIE POGOTOWIA

Aby wezwać służby ratunkowe zadzwoń pod numer 112 lub 999. Podaj miejsce zdarzenia, opisz co się stało i przekaż informacje o ewentualnych zagrożeniach. Podaj ilość, stan, orientacyjny wiek poszkodowanych oraz swoje dane i numer telefonu. Pamiętaj - nigdy nie rozłączaj się jako pierwszy.


POSTĘPOWANIE Z OSOBĄ NIEPRZYTOMNĄ

1. Gdy zobaczysz leżącą osobę oceń, czy nic wam nie zagraża i podejdź. Sprawdź jej przytomność pytając, czy cię słyszy i potrząśnij za oba ramiona. Poproś osoby będące na miejscu zdarzenia o pomoc.

2. Jeżeli poszkodowany nie reaguje, udrożnij drogi oddechowe odchylając głowę do tyłu i przez 10 sekund oceń oddech: obserwuj ruchy klatki piersiowej i słuchaj szmeru oddechowego. Powinieneś uznać, że poszkodowany oddycha prawidłowo, gdy usłyszysz przynajmniej dwa oddechy. Zadzwoń pod numer 112 i wezwij pomoc.

3. Jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha prawidłowo i nie podejrzewasz u niego urazów, ułóż go w pozycji bocznej.