Nabierz wszechmocy - ucz się pierwszej pomocy!

Kujawsko-Pomorski Oddział Okręgowy PCK realizuje  projekt "Nabierz wszechmocy - ucz się pierwszej pomocy!". Jego celem jest zwiększenie wiedzy i umiejętności mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego z zakresu udzielania pierwszej pomocy i promocji zdrowego stylu życia.

Działania świadków zdarzenia na miejscu wypadku sa niezwykle ważne. Szybko i fachowo udzielona pierwsza pomoc ma istotny wpływ na stan poszkodowanego. Dlatego tak istotnym jest, by każdy z nas posiadał wiedzę i umiejetności, które pozwolą uratować drugiego człowieka.

Poniżej prezentujemy podstawowe informacje dotyczące udzielania pierwszej pomocy przez świadków zdarzenia. Jednocześnie zapraszamy na kursy pierwszej pomocy PCK, na których przekazujemy kompleksowe informacje dotyczące ratowania ludzkiego zdrowia i życia.


WZYWANIE POGOTOWIA

Aby wezwać służby ratunkowe zadzwoń pod numer 112 lub 999. Podaj miejsce zdarzenia, opisz co się stało i przekaż informacje o ewentualnych zagrożeniach. Podaj ilość, stan, orientacyjny wiek poszkodowanych oraz swoje dane i numer telefonu. Pamiętaj - nigdy nie rozłączaj się jako pierwszy.


POSTĘPOWANIE Z OSOBĄ NIEPRZYTOMNĄ

1. Gdy zobaczysz leżącą osobę oceń, czy nic wam nie zagraża i podejdź. Sprawdź jej przytomność pytając, czy cię słyszy i potrząśnij za oba ramiona. Poproś osoby będące na miejscu zdarzenia o pomoc.

2. Jeżeli poszkodowany nie reaguje, udrożnij drogi oddechowe odchylając głowę do tyłu i przez 10 sekund oceń oddech: obserwuj ruchy klatki piersiowej i słuchaj szmeru oddechowego. Powinieneś uznać, że poszkodowany oddycha prawidłowo, gdy usłyszysz przynajmniej dwa oddechy. Zadzwoń pod numer 112 i wezwij pomoc.

3. Jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha prawidłowo i nie podejrzewasz u niego urazów, ułóż go w pozycji bocznej.

4.  Odchyl głowę poszkodowanego ku tyłowi, upewniając się, że jego drogi oddechowe są drożne. Jeśli to konieczne, popraw ułożenie dłoni pod policzkiem, tak aby głowa pozostała odchylona, a twarz poszkodowanego była zwrócona do podłoża umożliwiając wypływanie płynów z ust poszkodowanego.

5. Przynajmniej co minutę sprawdzaj, czy poszkodowany oddycha prawidłowo. Nie pozostawiaj go bez opieki, chyba, że jest to absolutnie konieczne, np. w celu udzielenia pomocy innym poszkodowanym. Zadbaj o komfort termiczny poszkodowanego.


POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU NIEDROŻNOŚCI DRÓG ODDECHOWYCH SPOWODOWNEJ CIAŁEM OBCYM U DZIECK

1. Zachęcajdziecko do kaszlu, gdy podejrzewasz niedrożność dróg oddechowych, a kaszel dziecka jest efektywny.

2. Gdy kaszel staje się nieefektywny, poproś kogoś o wezwanie pogotowialub wezwij je sam korzystając z trybu głośnomówiącego. Niezwłocznie wykonaj 5 uderzeńotwartą dłonią w okolicę międzyłopatkową.

3. Jeżeli niedrożność nie ustąpiła, wykonaj 5 uciśnięćnadbrzusza. Powtarzaj uderzenia między łopatki i uciśnięcia nadbrzusza do momentu usunięcia ciała obcego. Zaleć poszkodowanemu i jego rodzicom pilną konsultację lekarską.


RESUSCYTACJA OSOBY DOROSŁEJ

  1. Jeśli na miejscu zdarzenia jest bezpiecznie, podejdź do poszkodowanego i sprawdź przytomność: zapytaj głośno, czy cię słyszy i potrząśnij za barki. Poproś osoby będące obok ciebie o pomoc.
  2. Jeżeli poszkodowany nie reaguje, udrożnij drogi oddechowe i przez 10 sekund oceń oddychanie. Gdy masz wątpliwości co do obecności prawidłowego oddechu, działaj tak, jakby był nieobecny.
  3. Poproś innego świadka zdarzenia o wezwanie pogotowia. Jeśli jesteś sam na miejscu zdarzenia wezwij zespół ratownictwa medycznego używając trybu głośnomówiącego w swoim telefonie. Niezwłocznie poproś osobę, która jest w pobliżu o przyniesienie defibrylatora (AED).
  4. Rozpocznij resuscytację wykonując uciśnięcia klatki piersiowej. Uciskaj klatkę piersiową z częstotliwością 100-120 uciśnięć na minutę na głębokość 5-6 cm.
  5. Użyj AED natychmiast po dostarczeniu go na miejsce zdarzenia: włącz urządzenie i wykonuj polecenia głosowe.
  6. Wykonuj także wdechy ratownicze jeśli zostałeś przeszkolony w tym zakresie.

 

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Europejska Rada Resuscytacji poza Wytycznymi resuscytacji 2021 opublikowała również Wytyczne Covid-19. Ich treść dostępna jest na stronie www.prc.krakow.pl Poniżej prezentujemy najważniejsze zapisy Wytycznych Covid-19, które pozwolą lepiej zadbać o bezpieczeństwo ratownika podczas resuscytacji:

- Oceniając oddech wyłącznie obserwuj klatkę piersiową i brzuch poszukując ruchów świadczących o prawidłowym oddechu. Aby zminimalizować ryzyko infekcji, nie udrażniaj dróg oddechowych i nie umieszczaj swojej twarzy przy ustach / nosie poszkodowanego.

- Osoby udzielające pomocy powinny rozważyć zasłonięcie ust poszkodowanego szmatką lub ręcznikiem przed rozpoczęciem uciskania klatki piersiowej i defifibrylacją z użyciem automatycznego defifibrylatora zewnętrznego (AED). Może to zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa w powietrzu podczas uciśnięć klatki piersiowej.

- Po zakończeniu resuscytacji ratownicy powinni jak najszybciej umyć ręce wodą z mydłem lub zdezynfekować ręce żelem do rąk na bazie alkoholu i skontaktować się z lokalnymi władzami medycznymi w celu uzyskania informacji na temat badań przesiewowych po kontakcie z osobą z podejrzeniem lub potwierdzeniem COVID-19.


KOMFORT PSYCHICZNY

Czy wiesz jak ważne podczas udzielania pierwszej pomocy jest zapewnienie komfortu psychicznego poszkodowanemu?

Pamiętaj:

- przedstaw się krótko poszkodowanemu,

- zapewnij poszkodowanego o swojej obecności i wsparciu,

- jeżeli ukończyłeś kurs pierwszej pomocy, to powiedz o tym poszkodowanemu,

- staraj się zachować spokój podczas udzielania pierwszej pomocy,

- informuj poszkodowanego o każdej czynności, którą chcesz przy nim wykonać,

- jeżeli nie ma potrzeby, to nie zostawiaj poszkodowanego samego.

wspieraj nas