Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem

Polski Czerwony Krzyż już od ponad 11 lat z okazji Światowego Dnia Żywności i Walki z Głodem, prowadzi ogólnopolską Kampanię Walki z Głodem. Celem kampanii jest uświadomienie społeczeństwu o rozmiarach problemu ubóstwa i głodu.

Tegoroczna Kampania przebiega pod hasłem „Zmień sposób myślenia, nie marnuj jedzenia!” Co roku w Polsce marnuje się tyle jedzenia, ile wystarczyłoby do nakarmienia wszystkich mieszkańców województwa kujawsko - pomorskiego przez około 8 lat. Mimo to nadal są ludzie, którzy chodzą głodni. Celem naszego przedsięwzięcia jest zapewnienie potrzebującym dzieciom ciepłego posiłku i kompleksowej pomocy, którą udzielamy im przez cały rok. Poza działaniami ukierunkowanymi na zapobieganiu ubóstwa i głodu Polski Czerwony Krzyż podejmuje również inicjatywy mające na celu edukację społeczeństwa w zakresie racjonalnego korzystania z żywności, zdrowego odżywiania i prowadzenia zdrowego stylu życia. W ramach tych przedsięwzięć PCK zapewnia potrzebującym dzieciom ciepły posiłek, wyprawkę szkolną, odzież i obuwie, pomoc w nauce oraz letni wypoczynek. Ponadto uczymy dzieci bezpiecznych zachowań, zasad pierwszej pomocy, a także postaw społecznego zaangażowania.

Kampania Walki z Głodem w  Kujawsko-Pomorskim Oddziale Okręgowym PCK w Bydgoszczy  przebiegać będzie następująco:

  •  Ogłosiliśmy zbiórkę trwałej żywności  w placówkach oświatowych na terenie Bydgoszczy, którą  będziemy wydawać potrzebującym osobom i rodzinom wielodzietnym  z naszego miasta w dniu 16 października 2023r. oraz w okresie późniejszym,
  • Ogłosiliśmy również zbiórkę żywności w dwunastu bydgoskich marketach. Zbiórka potrwa do 14.10.2023r. Zebrane dary trafią do podopiecznych PCK - ludzi samotnych, chorych, niepełnosprawnych oraz rodzin wielodzietnych,
  • w dniu 16 października 2023r.  w  godzinach 11.00  - 14.00 na dziedzińcu PCK przy ul. Warmińskiego 10 wydawać będziemy grochówkę osobom bezdomnym, ubogim, głodnym i potrzebującym, a zaproszone dzieci z pobliskich szkół podstawowych z okolic Śródmieścia otrzymają drugie śniadanie i smaczne drożdżówki, ufundowane przez sponsorów z bydgoskich cukierni. Przy tej okazji nasi najmłodsi goście będą mogli wziąć udział w konkursie wiedzy na temat racjonalnego odżywiana.
  • W dniach 13 -14 października w marketach Eurospar  przy ul. Grzymały Siedleckiego 20 i  ul. Nakielskiej 86 w ramach Kampanii przeprowadzimy akcję informacyjną o nie marnowaniu żywności. W tych dniach wolontariusze będą rozdawać klientom ulotki tematyczne o tym jak zapobiegać marnotrawieniu żywności w myśl hasła: „Zmień  Sposób Myślenia - Nie Marnuj jedzenia.”

Wierzymy, że dzięki naszej kampanii uda nam się uwrażliwić społeczeństwo na krzywdę drugiego człowieka, poprzez ukazanie problemu głodu i ubóstwa oraz uczulić społeczeństwo na nie marnowanie żywności.

Dodatkowe informacje na temat akcji można uzyskać dzwoniąc pod numer +48 52 322-55-68 oraz pisząc na adres bydgoszcz.pomocspecjalna@pck.pl 

 


wspieraj nas